تاریخچه و معرفی (U-Boot Beton)

تاریخچه و معرفی سیستم یوبوت:

 
 
 
 

در اواخر قرن بیستم میلادی، مهندسین شرکت دالی فرم ایتالیا با تحقیق بر روی سقف های مختلف، به ویژه دالهای بتنی به جهت بهینه سازی آن و رسیدن به مقاومت مناسب در برابر زلزله و همچنین استفاده از دهانه های بلند و کاهش مصرف آرماتور و بتن، سیستم دال مجوف یوبوت را ابداع و به دنیا معرفی کردند و با توجه به مزایای بارز آن، در کشورهای مختلف جهان به ویژه کشورهای اروپایی مورد استقبال قرار گرفته است.


دالهای مجوف با مقطع T شكل در ايران قدمت طولانی دارند و در بسياری از پلهای درون شهری و ساختمانهای عمومی همچون دانشگاهها و سالنهای همايش و ادارات مورد استفاده واقع شده اند. سقف نوین یوبوت با مقطع I شكل، سيستم بهبود يافته همان دالهای مجوف T شكل می باشد كه نقاط ضعف آن همچون وزن زياد، مشكلات اجرائی و ... را برطرف نموده است.


سیستم دال مجوف یوبوت در سال 1387 پس از ورود به ایران در مرکز تحقیقات ساختمان و مسکن وزارت راه و شهرسازی مورد بررسی قرار گرفته و موفق به اخذ تاییدیه فنی از آن مرکز شده است. تاکنون در بیش از2000000متر مربع سقف ساختمان های مختلف در اقصی نقاط کشور از دال مجوف یوبوت استفاده شده است.

بلوک های یوبوت تشکیل شده از مواد پلاستیکی بازیافتی، برای ساخت دال های توخالی و سبک وزن طراحی شده است. این سیستم بدون تیر، به منظور ساخت دهانه های بزرگ خلق شده است که تحمل بالایی در برابر بارهای سنگین وارده به آن را خواهد داشت.

در میان انواع مختلف شالوده، پی های گسترده یکی از شناخته شده ترین نوع آن می باشد. این نوع پی در سطح رویی زمین و با خاک های با ظرفیت باربری کم و یا خاک های با کیفیت پایین و دانه بندی ضعیف بکار می رودکه در این حالت به علت نیاز سازه به ضخامت زیاد پی، هزینه زیادی خواهد داشت. به لطف سیستم یوبوت، در صورت امکان و با در نظر گرفتن پارامترهای محاسباتی، پی های گسترده سبک را می توان با هزینه کمتر و کارایی مشابه احداث نمود. به محض بتن ریزی و قرارگیری قالبها، یک دال دوبل با وزن کمتر و با ضخامت قابل تغییر می توان اجرا کرد که بوسیله یک دال دوبل دوطرفه، با مقطع لانه زنبوری وصل خواهد شد. برای این بستر بتنی، توزیع وزن با توجه به اینرسی بالا به گونه ای توجیه شده که امکان ایجاد سختی ماکزیمم و سبکی را با کمترین میزان بتن مصرفی ایجاد کند که به کمک این موضوع می توان در محل های مشخص تیرچه های موجود را حذف کرد.

با توجه به سبک بودن و قابلیت اجرای سریع و آسان یوبوت و همچنین مدولار بودن آن، مهندسین معمار و طراحان می توانند آزادی عمل بیشتری بر روی پارامتر های هندسی، به منظور ایجاد شرایط مطلوب داشته باشند. به علاوه به دلیل ایجاد دال های I شکل سختی سقف بالا بوده و به طور کلی در میزان مصرف بتن و آرماتور سقف کاهش قابل ملاحظه بوجود خواهد آمد. استفاده از یوبوت این امکان را فراهم می کند تا بتوان دالهای قارچی را به گونه ای ساخت که سر ستون قارچی دارای ضخامتی هم اندازه دال باشد.

فارسی