فیت اسلب

قالب های دال مجوف ترکیبی با بتن مسلح


قالب ساخته شده از جنس پلی پروپیلن که عملکرد اصلی آن سبک کردن دال می باشد و در ترکیب با تیرچه های پیش ساخته و پیش تنیده و یا قرار گیری بر روی تیرهای مشبک یا تیرک های مشبک پیش ساخته، امکان ساخت انواع دالهای مجوف با بتن مسلح را فراهم می کند که هم در فرآیند ساخت و ساز و یا بازسازی، از سرعت بسیار بالایی در اجرا برخوردار است. این تکنیک ساخت و ساز، سریع و کاربردی است و دالی با عملکرد بهتر و وزن سازه ای کمتر نسبت به روش های سنتی مانند سفال مجوف ایجاد می کند. استفاده از فیت اسلب منجر به کاهش محسوس بارهای روی قاب بندی، دیوارهای باربر مرتفع و همینطور پی خواهد شد. علاوه بر این، بارهای لرزه ای که به وسیله دال ها به دیوار های باربر منتقل می شود، به نسبت وزن دال، کاهش چشمگیری خواهد یافت. به کمک فضای ایجاد شده در زیر قالب های فیت اسلب، امکان عبور دادن تاسیسات مربوط به برق، آب و تجهیزات برودتی در تمامی جهات فراهم می شود.

مزایا

- مقاومت مکانیکی بهینه
- کاهش هزینه های ساخت سازه نگهبان موقت
- قرارگیری آسان قالب ها در کنار یکدیگر و صرفه جویی در هزینه و وقت (به کمک یک اکیپ 3 نفره می توان در روز 200 متر مربع از دال را اجرا کرد)
- اجرای راحت، انعطاف پذیر و ساده در جهت عرض و طول
- کاهش جرم لرزه ای به منظور بهبود امنیت سازه
- به صرفه بودن و راحتی در حمل و نقل و جا به جایی حین ساخت
- ایجاد عایق حریق در سقف
- امکان استفاده از فضای خالی زیر سقف برای عبور لوله های تاسیسات و برق کشی
- حفظ پاکیزگی محیط در حین اجرا (بر خلف سیستم EPS و بلوک های سفالی)
- امنیت بالا در حین اجرا (هر بلوک قرار گرفته بر روی تیرچه می تواند وزن یک کارگر عادی و بتن مسلح روی آن را تحمل کند)
- مقاومت بالای قالب ها در برابر شکست و در نتیجه جلوگیری از سقوط کارگران در حین اجرا
- قابلیت پوشش تمام سقف با طول دلخواه با استفاده از قرار گیری قالب ها در هم

کاربرد

می توان قالب های فیت اسلب را در موارد زیر مورد استفاده قرار داد:
- دال با تیرهای پیش ساخته از جنس بتن مسلح پیش تنیده یا تیرچه
- دال با بتن مسلح درجا و تیر ریزی موازی یا شبکه ای
- دال با تیرچه های پیش ساخته
از عمده کاربرد های این سیستم می توان به ساخت و ساز و یا بازسازی دال های سبک، در ساختمان های مسکونی و صنعتی اشاره کرد. از فیت اسلب می توان در مناطق زلزله خیز نیز استفاده کرد. در واقع دال بتن آرمه تشکیل شده بر روی این قالب ها تشکیل دهنده یک دیافراگم صلب است که تضمین کننده انتقال کامل نیروهای ناشی از زلزله به سیستم های باربر لرزه ای، از جمله دیوار ها و پی، می باشد.

اطلاعات فنی

قالب های فیت اسلب دارای مقاومت مکانیکی و استحکام بالایی می باشند و به گونه ای طراحی شده اند که بتوان با استفاده از قابلیت همپوشانی آن، آنها را در هم قرار داد و طول دلخواه را با استفاده از این قابلیت بدست آورد. از طرفی، در صورت نیاز می توان قالب ها را برش داده و از طول آنها کاست.
با استفاده از درپوش های ارایه شده می توان به منظور جلوگیری از ورود بتن به داخل قالب ها، ابتدا و انتهای آنها را مسدود نمود.
Dalles-avec-poutrelles-prefabriquees

فارسی