ایگلو IGLÙ

  کف کاذب ایگلو

  سیستم کف سازی با قالب ماندگار ایگلو


  سیستم تهویه زیر کفی تلفیق شده با ایگلو، ارائه دهنده یک راهکار خوب و اقتصادی موثر برای عبور دادن و انتقال رطوبت و یا گازهای رادون به محیط بیرون است که برای سلامت ما سودمند خواهد بود. حفره های خالی تشکیل شده به واسطه قالب های ایگلو، باید به وسیله لوله های تعبیه شده، هوای موجود در زیر کف را به بیرون هدایت کند. این امر، در صورت وجود رطوبت و ذرات رادون در هوای محفوظ در زیر کف، به خارج کردن این هوای آلوده و مرطوب کمک می کند.
  از دیرباز مشکل نفوذ رطوبت از زمین و تاثیر آن بر سلامت سازه و ساختمان مورد توجه بوده است. در گذشته دور برای حل این مشکل حفره هایی توخالی در زیر کف تعبیه میشد که این امر بوسیله بالا آوردن کف توسط کوزه های سفالی انجام می گرفت. این حفره های توخالی ایجاد شده با لوله های رابط به بیرون راه می یافت که عمل تهویه را میسر و از انباشتگی رطوبت جلوگیری می کرد. این تکنیک آغازی بود برای طراحان و مهندسان امروز که بتوانند با ایده و الهام گرفتن از گذشته طرحی نو و متناسب با تکنولوژی و فن آوری روز ساختمان ارائه دهند.
  گروه دالی فرم و گروه نوبن مفتخر است در راستای ارائه راه حلی مفید و کارامد در جهت رفع این مشکل محصول جدید خود ایگلو را معرفی کند. امروزه ایگلو سیستمی شناخته شده، بهینه و مقرون به صرفه جهت اجرای کف و فونداسیون های قابل تهویه در سراسر دنیاست. اجرای فونداسیون و کف طبقات با استفاده از سیستم قابل تهویه ایگلو راه کاری موثر, سریع و اقتصادی جهت بیرون راندن رطوبت و گازهای خطرناک به خارج از ساختمان است. حفره های توخالی تعبیه شده در سیستم ایگلوبوسیله لوله های ساده به محیط بیرون مرتبط می باشد. این امر سبب بوجود آمدن جریان هوا در کف و فونداسیون سازه خواهد شد که در نهایت رطوبت و گاز رادون را (در صورت وجود) خارج خواهد کرد.
  چرا ایگلو؟
  قالبهای ماندگار ایگلو در جهت حفظ سلامت و پایداری سازه و نزدیکترکردن هرچه بیشتر ساختمان به استانداردهای جهانی نقش اساسی داشته و در مواردی مانند نفوذ رطوبت و گازهای مضر, انتقال صدا, اتلافات حرارتی, انتقال تاسیسات, وزن نهایی, سرعت و جوانب اقتصادی کارامد و پیشرو خواهد بود.

  گاز رادون چیست؟
  گاز رادون دومین عامل ایجاد کننده سرطان ریه در انسان بعد از سیگار است. خبر خوب این است که می توان این خطر را کاهش داد. اگر متوجه شویم که میزان گاز رادون در منزل ما بالا است می توان با کاهش آن احتمال بروز سرطان ریه را کاهش دهیم. در ایالات متحده هر سال حدود 21 هزار نفر بر اثر سرطان ریه ناشی از قرار گرفتن در معرض این گاز جان خود را از دست می دهند.رادون 222 گازی رادیواکتیو است که از تلاشی اتم های رادیواکتیو مانند اورانیوم و رادیوم ایجاد می شود. اورانیوم به مقادیر بسیار کم در خاک و سنگ بسیاری از مناطق زمین وجود دارد و گاز رادون ناشی از تجزیه این اتم ها می تواند مولد ذرات آلفا باشد. استنشاق این گاز موجب ورود آن به درون ریه شده و پرتوزایی آن در ریه دلیل بروز سرطان می شود. رادون از هوا سنگین تر است و محل ورود آن به محیط خانه از طریق کف زمین است. در خانه هایی که تهویه کمی دارند، این گاز می تواند از زمین وارد خانه و بخصوص زیرزمین شود و بتدریج غلظت آن در هوای داخل خانه افزایش می یابد. این گاز می تواند از راه آب چاه هم وارد محیط زندگی ما شود و استحمام با آب چاه هایی که این گاز را در خود محلول دارند میتواند موجب استنشاق این گار و بروز سرطان شود. طبق مطالعات انجام شده غلظت این گاز در منازل شهرهای لاهیجان، اردبیل، یزد، همدان و قزوین بالا بوده است. تنها راه پیشگیری اینست که میزان این گاز را در خانه خود اندازه گیری کرده و اگر بالا بود اقداماتی را انجام دهیم تا غلظت آن را در محیط زندگی خود کم کنیم.
  مهمترین این اقدامات شناسایی و بازرسی مسیر‌ها و شکاف‌های ورود گاز رادون است. استفاده از غشاهای پلاستیکی در زیر فونداسیون به هنگام احداث ساختمان، اصلاح و بهبود سیستم تهویه محیط‌های بسته به خصوص افزایش تهویه در سطوح پایین و کف ساختمان‌ها، عایق بندی و پرکردن شکاف دیوار‌ها و کف ساختمان نسبت به ورود گاز رادون، استفاده از چاهک رادون در زیر کف ساختمان جهت هدایت مستقیم گاز رادون به بیرون، نصب یک سیستم تنظیم فشارمثبت جهت افزایش فشار هوای داخل ساختمان نسبت به نفوذ گاز رادون و کاهش تاثیر تقلیل فشار هوا در ساختمان، استفاده از مخلوط بتنی با چگالی بالا و همچنین بلوک‌های بنایی فشرده به جای بلوک‌های توخالی و آنالیز رادیواکتیوی مصالح ساختمانی قبل از استفاده از مهمترین راه های کاهش غلظت این گاز در محل سکونت است. در شکل ارائه شده در پایین صفحه می توان نتایج نمونه‌برداری و نقشه پهنه‌بندی گاز رادون شهر تهران را مشاهده کرد.

  مزایا


  - وجود حفره های خالی جهت تهویه در کف
  - عبور لوله های تاسیسات از کف در تمامی جهات
  - جلوگیری از انتشار رطوبت و گاز رادون
  - کاهش استفاده از بتن در مقایسه با سیستمهای مشابه
  - امکان پیاده سازی پی و کف با کمک فلاشینگ، هنگام بتن ریزی
  - امکان تطابق با شرایط سخت اجرایی و فضاهای غیر استاندارد
  - امکان حمل و نقل و جاگذاری راحت به دلیل کم بودن وزن آن
  - امکان شکل دهی و برش دادن راحت و ساده قطعات
  - تهویه موثر در تمامی جهات
  - نبود محل اتصال بین بتن و سطح زمین
  - استفاده در فضاهای قابل کنترل رطوبتی و حرارتی مانند سردخانه ها, گلخانه ها, سردابها و انبارها


  کاربرد

  • حفره های تهویه زیر کفی برای سازه های شهری و صنعتی
  • سازه های زیر ساخت شهری: میادین، پیاده رو و تجهیزات ورزشی
  • ساخت دال های میانی و سقف و امکان تهویه یا محل عبور تاسیسات
  در فضای خالی زیر قالب
  • ساخت فضای بسته با امکان کنترل دما و رطوبت
  • امکان پر کردن سطح بالای این قالب ها با خاک حاصلخیز برای ایجاد روف گاردن (باغ بام)
  • امکان در نظر گرفتن فضای زه کشی در زیر این قالب ها
  • امکان ایجاد حفاظ معابر برای پروژه های در حال ساخت شهری
  • شیب بندی سطوح به کمک ارتفاع متغیر این بلوک ها

  روش اجرا


  1- آماده سازی سطح زیرین زمین
  2- آماده سازی بستر بتن مگر، متناسب با بار و ظرفیت زمین
  3- قرار دادن پنل های فلاشینگ دور فونداسیون بعد از قرارگیری تقویت های لازم
  4- قرار دادن بلوک ها در کنار هم از چپ به راست و از بالا به پایین، با اطمینان از اینکه فلش حک شده روی قالب ها رو به بالا باشد.
  5- قرار دادن مش های پیش جوش بر روی قالب ها
  6- بتن ریزی، به این ترتیب که ابتدا بتن بر روی مرکز قالب ها ریخته شود تا به داخل پایه های نگه دارنده هدایت شود و سطح رویین قالبها به پوشش متناسب برسد.

  فارسی