یوبان بتن

  یوبان بتن

  قالب بازیافتی برای ساخت دال های سبک یک طرفه در ترکیب با بتن مسلح
  one-way-lightened-voided-slabs

  یوبان بتن قالبی مدولار و از جنس پلی پروپیلن می باشد که به منظور ساخت دال های یکطرفه در محل سایت و یا به صورت پیش ساخته طراحی شده است. قالب های های مختلف به کمک قابلت همپوشانی خود، امکان ایجاد تیرهایی در هر طولی را به سازنده می دهند.
  با بهره گیری از پایه های کونیک، که منجر به غوطه ور شدن کامل قالب در بتن می شود، امکان ساخت تیرهای موازی با پوشش مناسب بتن از بالا و پایین فراهم خواهد شد که تنها در یک بتن ریزی یک مرحله ای قابل انجام است. نتیجه این امر کاهش استفاده از بتن و فولاد و همینطور کاهش ریسک آتش گرفتن در مقایسه با قالب های پلی استایرن خواهد بود. این محصول سبک، که می توان به راحتی آن را هنگام نصب جا به جا نمود، دارای قابلیت انباشته کردن مناسبی می باشد، به گونه ای که می توان تعداد زیادی از این قالب ها را در کمترین فضا جا داد، در حالی که در برابر شرایط آب و هوایی بد نیز مقاومت خواهد داشت.
  این محصول بر اساس ضوابط بسیار سخت گیرانه ای طراحی شده است. قالب های یوبان بتن در حالت بدون بتن، تضمین کننده مقاومت در برابر بار 150 کیلوگرم، در سطح بارگیر 8 x 8 سانتی متر خواهد بود.
  بر خلاف بلوک های سفالی رایج، از فضای خالی موجود در این قالب ها می توان به عنوان محلی برای عبور تاسیسات، کابل ها و یا سیستم های سرمایشی/ گرمایشی استفاده کرد.


  Einhäuptigen-Leichtbauweise-Decke
  solai-alleggeriti-monodirezionali

  مزایا

  • کاهش هزینه و زمان جاگذاری قالب ها
  • دقت و نظم بالا در ضخامت دال بتنی حاصل شده
  • امکان ساخت ساده، عملی و انعطاف پذیر در طول های کمتر از سایز استاندارد
  • بهداشت بالای محیط کارگاه و نیاز کمتر به تمیز کردن آن در مقایسه با سیستم های سنتی (بلوک سفالی و بلوک یونولیتی)
  • ضمانت کارایی اجرایی بهتر در مقایسه با یونولیت که با توجه به این که این قالب ها خرد و ذرّات خرد شده دارای بار استاتیکی بسیار چسبنده می باشند.
  • قابلیت هم تراز کردن زیر طاق ها به صورت آنی و اقتصادی
  • قابلیت اجرا با یک مرحله بتن ریزی. با قالب های سنتی (بلوک سفالی و یونولیت)، ابتدا باید زیر طاق اجراشود و سپس قالب ها بر روی آن قرار گرفته و میلگرد گذاری شود و سپس مرحله دوم بتن ریزی انجام می شود.
  • امکان اجرای سریع تر سیستم به صورت پیش تنیده، بدون نیاز به دریچه های اطمینان برای آتش سوزی.
  • مقاومت بیشتر دال در برابر آتش
  • کاهش فضای انبار اشغال شده در مقایسه با سیستم های سنتی مثل بلوک های سفالی و پلی استایرن.
  • رفتار لرزه ای بهتر
  • بهره گیری از فضای خالی ایجاد شده که در طول دال ادامه خواهد داشت.

  کاربرد

  یوبان بتن راه کار ایده آل برای ساخت دال های سبک یک طرفه برای انواع ساختمان ها می باشد. ساختمان هایی از جمله:
  مسکونی، تجاری، اداری، ساختمان های صنعتی و عمومی (مدارس، بیمارستان ها و غیره).
  یوبان بتن انحصارا برای ساخت دالها و تیرهای یک طرفه مورد استفاده قرار می گیرد و مصرف بتن در این نوع دال کمتر و به تبع آن وزن تمام شده دال نیز کاهش خواهد یافت. این سیستم با کمترین میزان مصرف بتن، دال با ضخامت مطلوب را در اختیار می گذارد.
  یکی از موارد مصرف یوبان بتن در سیستم ساخت و ساز تاپ دان (Top-Down) است. در این روش به جای اجرای از پایین به بالا، اجرا از بالا شروع می شود و در پایین تمام می شود. ابتدا دال ساخته می شود و سپس حفاری زیر آن صورت می گیرد.
  ساخت پارکینگ های زیر زمینی در مناطق شلوغ و بعضا قدیمی شهر با این سیستم صورت خواهد گرفت و این امر با توجه وجود ساختمان های اطراف و همینطور مساله ترافیک و نیاز به بازیابی فضای پارک، تشدید می شود.
  برای پروژه هایی که از این تکنیک استفاده می کنند، به لحاظ استراتژیک این اهمیت وجود دارد که بتوان از مواد سبک و کم حجم استفاده کرد.

  فارسی